آنژیوپلاستی
استنت
استنت و بالون
استنت گذاری

آنژیوپلاستی قلب چیست؟

اگر عروق تغذیه کننده قلب به هر علتی بسته یا تنگ شود، و فرد دچار تصلب شرایین شود، برای درمان و ترمیم از روشی به نام آنژیوپلاستی استفاده می‌کنیم. Angioplasty از راه پوست، جهت باز نمودن سرخرگ‌های قلب انجام میشود. رگ‌ سازی شامل جاگذاری و بالا رفتن موقتی بالن کوچک در عروق مسدود و یا کارگذاری استنت (فنر قلبی) است، که علائم شریان‌ مسدود شده، از قبیل درد قفسه سینه و تنگی نفس را بهبود می‌بخشد. آنژیوپلاستی طی حملات قلبی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد تا شریان مسدود شده را سریعا باز نماید و از میزان آسیب به قلب بکاهد.

 

اقدامات و مراقبت های  قبل از آنژیوپلاستی:

۱- قبل از انجام آنژیوپلاستی، پزشک معالج شما سابقه پزشکیتان را چک نموده و معاینات فیزیکی و به احتمال زیاد برخی تست‌ها مانند رادیوگرافی از قفسه سینه، الکتروکاردیوگرام و آزمایشات خون را انجام می‌دهد.

۲- بیمار باید یک تصویربرداری با عنوان angiogram coronary جهت ارزیابی کارساز بودن بالن زدن انجام بدهد.

۳- در آنژیوگرافی عروق کرونر، مایعی رنگی به درون عروق قلب از طریق کاتتر تزریق می‌گردد. عروقی که با رنگ پر شده‌اند، با اشعه ایکس و فیلم قابل رویت می‌باشند. بدین ترتیب پزشک شریان‌های مسدود را می‌بیند.

۴- قبل از انجام Angioplasty دستورالعمل‌هایی درباره خوردن و نوشیدن دریافت می‌کنید. پیش از عمل بالن زدن نیز باید از خوردن و نوشیدن به مدت ۶ الی ۸ ساعت اجتناب نمایید.

 

اقدامات و مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی:

  پس از بازگشت به منزل، مایعات زیاد بنوشید. چرا که رنگ‌های کنتراست باید دفع شوند.

1- اجتناب از فعالیت‌های شدید و بلند نمودن اجسام سنگین حداقل برای یک روز پس از عمل الزامی ‌می‌باشد. می‌توانید فعالیت‌های روزمره را ۱ الی ۲ روز بعد از آنژیوپلاستی از سر بگیرید.

2- استحمام بعد از ۴۸ ساعت بدون مانع است، به شرطی که کوتاه مدت و در وضعیت کم بخار باشد.

3- پیاده‌روی روزانه فراموش نشود. از روزی ۵ دقیقه شروع کنید و کم کم به روزانه ۳۵ دقیقه برسانید.

4- از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات جدا پرهیز نمایید.

5- در صورت داشتن درد و یا کبودی در ناحیه آنژیوپلاستی، استفاده از کیسه آب گرم و یا حوله گرم مفید است.

6- این علائم را حتما در اولین فرصت به پزشک خود خبر بدهید:

  • شدت یافتن درد در قفسه سینه، دردهای شدید، بی‌حسی، سردی یا کبودی دست و پا (اعضای ورود کاتتر)، تب، تنگی نفس، خونریزی یا ورم در ناحیه عمل.
 
اسکرول به بالا